#1 EDUtest – Samsung Tab Active 2 – sprzęt który ułatwia mi pracę

EDUtest Samsung Tab Active 2 wpis

Zapomnij o tablicach interaktywnych, a nawet o dotykowych monitorach interaktywnych. Przeczytaj w jakim sprzęcie i dlaczego ostatnio się zakochałem.

 

Pod koniec lutego 2018 roku dostałem od Samsung Polska przy wsparciu Mistrzów Kodowania kilka sprzętów do testów i projektów z uczniami. Z jednym szczególnie się związałem. Ułatwia on pracę mi,  moim uczniom w szkole, a nawet tym których staram się uczyć przez sieć za pomocą YouTube czy Facebooka. Mowa o nowym tablecie Samsung Tab Active 2.

Nie chcę tu skupiać się nad specyfikacją sprzętu, a głównie nad tym dlaczego zawsze mam go w torbie z laptopem i dlaczego jest ostatnim sprzętem jaki odkładam na nocny stolik przed zaśnięciem. Warto jednak żebyś wiedział takie podstawy podstaw:

– przekątna ekranu to 8 cali (moim zdaniem rozmiar idealny do pracy)

– posiada moduł LTE więc z kartą SIM może działać jak telefon, czy przenośny hotspot

– jest pyło- i wodoszczelny (zgodnie z normą IP68)

– tylny aparat ma 8 Mpix z autofocusem, a przedni 5 Mpix (nagrywanie filmów do FullHD)

– na pokładzie jest 3 GB RAMu dzięki czemu Android i apki chodzą szybko i płynnie

– wbudowane 16 GB pamięci można rozbudować nawet o 256 GB przez kartę MicroSD

Samsung Tab Active 2
Samsung Tab Active 2

– ma bardzo sprawnie działający czytnik linii papilarnych

– posiada wydajną i na dodatek wymienną baterię (ja ładuję go raz na 3, 4 dni w zależności od stopnia wykorzystania)

– z tabletem dostajecie bardzo praktyczne gumowe etui z miejscem na rysik

– w zestawie dostajesz RYSIK S PEN i to jest to czego mi było potrzeba. Nie wymaga ładowania, ani dodatkowych baterii. On wreszcie rozumie i nie walczy na siłę z moim trudnym charakterem… pisma 😉

To tyle jeśli chodzi o wyposażenie. Jak widzisz pomijam tu kwestie procesorów, rozdzielczości i typu ekranu, wersji Androida, czujników itp. itd. Skupiam się na tym, co może mieć dla Ciebie znaczenie w codziennej pracy. No właśnie.

Zacznijmy jednak od początku.

Nie lubię tablic interaktywnych, a przynajmniej tych dwóch, które miałem u siebie w sali. Mam bardzo “specyficzną czcionkę” i szybkie tempo pisania. Żadna tablica sobie z nim nie radziła, a nie mam na lekcji czasu na powolne zapisywaniem wzorów, czy równań reakcji. Kilka lat temu dorobiłem się fajnego rozwiązania jakim jest tablet graficzny z rysikiem. Trochę czasu jednak zajęła mi nauka patrzenia na monitor, a nie na powierzchnię gdzie piszę (tablet nie ma wyświetlacza). Niestety dla moich uczniów było to za duże wyzwanie, co spowodowało że z jego pomocą przygotowywałem tylko materiały do lekcji. Na lekcji, przez jego ograniczenia takie jak np. praca na kablu USB, nie byłem w stanie z niego korzystać.

Jak ja pracuję z Samsung Tab Active 2 na co dzień?

jak pracujemy z tabletem
jak pracujemy z tabletem

 Szukałem opcji jak zmienić ten stan rzeczy. Z pomocą przyszedł Samsung. W paczce ze sprzętem do projektu VR, który właśnie rozpoczynam z uczniami był też omawiany w tym teście tablet. Pierwsze wrażenie super, dobrze wykonany, wzmocniony gumowym etui z którego wystaje jakiś element. Okazało się, że to rysik S PEN. Już pierwszy moment, kiedy odpaliłem aplikację do notowania Samsung Notes i skorzystałem w niej z rysika pokazał mi, że to jest to czego szukałem. Dokładny, bez opóźnień, ergonomiczny, z przyjemnym ślizgiem po ekranie tabletu. Normalnie bajka. Tak to ja mogę przygotowywać materiały

Zagadka chemiczna
Zagadka chemiczna

. Stworzyłem pierwsze rysowane (chociaż mój talent jeszcze jest daleki do określenia tego słowem “rysunki”, bliżej im do piktogramów) rebusy chemiczne i już następnego dnia zadałem je na lekcjach i wstawiłem na moją grupę na Facebooku.

Przenośna aktywna tablica – Lubię To!

No to jak już wiesz, że pisanie jest mega wygodne to teraz pewnie jesteś ciekaw, jak to wykorzystać w pracy z uczniami w klasie. Nawet jak nie jesteś to i tak Ci powiem 😉

Żeby uczniowie mogli pisać na tablecie nie ruszając się z ławki, a jednocześnie reszta klasy widziała to co piszą, potrzebujesz połączyć ze sobą kilka elementów:

Tablet z bezpłatną aplikacją SideSync + komputer z zainstalowaną bezpłatną aplikacją SideSync (dostępną pod Windows i MacOS) + rzutnik.

Samsung SideSync
Samsung SideSync

Pamiętaj, że tablet i komputer muszą być podłączone do tej samej sieci WiFi. Zawsze możesz wykorzystać swój telefon jako przenośny router. Po włączeniu aplikacji SideSync na komputerze i tablecie oba urządzenia się odnajdują. Na ekranie komputera pojawia się okno z zawartością tabletu, a w tym czasie ekran tabletu się wygasza. W tym momencie możemy za pomocą myszki sterować funkcjami tabletu, ale magia zaczyna się kiedy włączymy tryb prezentacji. W tym momencie na ekranie tabletu pojawia się obraz, który bezprzewodowo jest wysyłany do komputera w czasie rzeczywistym. To oznacza, że chodząc po sali, możesz rozwiązywać zadania, a o ich dokończenie poprosić ucznia któremu podasz tablet. W tym czasie cała klasa za pomocą komputera podłączonego do rzutnika widzi wszystko co robi kolega z 5 ławki pod oknem.

 

Mało? No to wyobraź sobie, że wykorzystując wbudowany w tablet aparat możesz zrobić zdjęcia doświadczenia, grafiki w podręczniku, czy nawet

sprytne notatki
sprytne notatki

tablicy i dorysowywać kolejne elementy na nich. Na żywo przy Twoich uczniach, jednocześnie tłumacząc co zaznaczasz, czy co i dlaczego dorysowujesz.

Mało? A wiesz, że w szkole możesz mieć bezpłatnie pakiet Microsoft Office 365 dla szkół, a w nim takie potężne narzędzie jakim jest One Note i notatnik klasowy. Taka wirtualna teczka z materiałami dla całej klasy i dla poszczególnych uczniów. No i teraz wszystko, co robisz na lekcji synchronizuje się online i jest dostępne dla Ciebie i Twoich uczniów po zalogowaniu na wasze konta w Office 365 zarówno na komputerach jak i na sprzęcie mobilnym.

Szybko, wygodnie, bezprzewodowo, w chmurze, nowocześnie, wydajnie, efektownie, naturalnie.

Właśnie tak pracuje mi się teraz na lekcjach z tabletem. Testuję go dopiero miesiąc i nie ukrywam, że trochę trzeba się przestawić na nowy styl pracy, ale już dziś wiem, że absolutnie warto. Samsung Polska bądźcie gotowi na to, że nie oddam go tak łatwo, bo wiem ile jeszcze przed nami wspólnych edukacyjnych przygód i możliwość pracy zarówno w szkolnych murach, jak i tworzenia nowych, dostępnych w sieci materiałów do nauki chemii.

innym też się podoba
innym też się podoba

Na sam koniec opowiem Ci jak w ramach warsztatów “Studio foto-video w kieszeni” podczas X Zlotu Innowacyjnych Nauczycieli w Jastrzębiej Górze 170 zebranym edukatorom prezentowałem na żywo ciekawe aplikacje mobilne właśnie na Samsung Tab Active 2. Padały pytania, jak ja to robię, że pracuję na tablecie o oni widzą to na rzutniku, no to im wyjaśniłem. Podczas pokazu sprzętu, tablet cieszył się dużym zainteresowaniem i wszyscy zgodnie stwierdzili, że chcieliby mieć taki w sali.

Ja i moi uczniowie już możemy z niego korzystać. Z tego co wiem jest już dostępny w polskich sklepach, a jego cena jak na możliwości, odporność i jakość nie jest wygórowana. Dla mnie zdecydowany pogromca tablic interaktywnych, a dzięki mobilności, rysikowi i transmisji obrazu przez WiFi, również i monitorów aktywnych.

Ta subiektywna recenzja powstała dzięki pomocy Samsung Polska i Mistrzowie Kodowania, którym dziękuję za zaufanie, pomoc w codziennej, nauczycielskiej pracy i możliwość wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w mojej szkole.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”1″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_slideshow” gallery_width=”600″ gallery_height=”400″ cycle_effect=”fade” cycle_interval=”10″ show_thumbnail_link=”1″ thumbnail_link_text=”[Pokaż miniatury]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]


Dawid Łasiński – Pan Belfer